AEG HK614000CB 60cm Ceramic Hob - Black
- Warranty 2 Years
- ColourBlack
- Control TypeRotary
- Depth (cm)50 cm
- Dimensions3.8cm x 59cm x 50cm
- FeaturesFour cooking zones, Easy to clean, Residual heat indicators
- Manufacturer Guarantee2 years
The AEG HK614000CB Ceramic Hob is a sleek and modern addition to any kitchen. With its black ceramic glass surface and touch controls, this hob is not only stylish but also easy to use and clean. The four cooking zones provide plenty of space for all your pots and pans, while the residual heat indicators help prevent accidents by showing when the surface is still hot.
- Four cooking zones for versatile cooking options
- Touch controls for easy operation
- Residual heat indicators for safety
- Sleek black ceramic glass surface
- Easy to clean and maintain
| Brand | AEG |
|---|---|
| Model Number | HK614000CB |
| Key Feature 1 | Four cooking zones |
| Key Feature 3 | Residual heat indicators |
| Key Feature 2 | Easy to Clean |
| Features | Four cooking zones, Easy to clean, Residual heat indicators |
| Width | 59 cm |
| Colour | Black |
| Google Shipping Label | Default Shipping |
| Shipping Width | 67.8 cm |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Shipping Weight | 8.4 kg |
| Shipping Height | 11.8 cm |
| Depth (cm) | 50 cm |
| Control Type | Rotary |
| Product Range | Electric Ceramic Hobs |
| Weight | 7.2 kg |
| Dimensions | 3.8cm x 59cm x 50cm |
| Height | 3.8 cm |
| Product Type | Hob |
| Product Category Group | White Goods |
| Colour Group | Black |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Cooking Element Type | Ceramic |
| Cooking Element 4 Power | 1.8kW |
| Cooking Element 1 Power | 1.8kW |
| Cooking Element 3 Power | 1.2kW |
| Cooking Element 2 Power | 1.2kW |
| Energy Rating | - |
| Is Soft Bundle | No |
| Expired Status | No |
| Is On Display | false |
