Bosch KGN392LAF 60cm 70/30 Fridge Freezer - Stainless Steel
- Warranty 1 Year
- ColourStainless Steel
- Depth (cm)66.5 cm
- Dimensions203cm x 60cm x 66.5cm
- FeaturesVitaFresh XXL Pro, No Frost technology, SuperCooling
- Height203 cm
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN4242005425587
The Bosch KGN392LAF is a sleek and modern 60cm 70/30 frost free fridge freezer in stainless steel. With a total capacity of 324 litres, this appliance offers plenty of storage space for all your fresh and frozen goods.
Key features include:
- Frost free technology eliminates the need for manual defrosting
- MultiAirflow system ensures even cooling throughout the fridge and freezer
- VitaFresh drawers keep fruits and vegetables fresher for longer
- LED lighting provides bright and energy-efficient illumination
- SuperFreezing function rapidly freezes newly added items to lock in freshness
| Brand | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005425587 |
| Model Number | KGN392LAF |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 1 | VitaFresh XXL Pro |
| Key Feature 3 | SuperCooling |
| Key Feature 2 | No Frost technology |
| Features | VitaFresh XXL Pro, No Frost technology, SuperCooling |
| Width | 60 cm |
| Colour | Stainless Steel |
| Google Shipping Label | Default Shipping |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 78 cm |
| Shipping Weight | 101 kg |
| Shipping Height | 209.5 cm |
| Depth (cm) | 66.5 cm |
| Manufacturer Warranty | warranty must be registered at https://www.bosch-home.co.uk/register-your-appliance |
| Product Range | Integrated Fridge Freezers |
| Weight | 94.7 kg |
| Dimensions | 203cm x 60cm x 66.5cm |
| Height | 203 cm |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Product Category Group | White Goods |
| Colour Group | Stainless Steel |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 29 dB |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Total Capacity | 363 L |
| Net Freezer Capacity | 103 L |
| Net Refrigerator Capacity | 260 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Split | 70/30 |
| Star Rating | 4 |
| Door Alarm | Yes |
| Defrost Type | No Frost |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Interior Light Type | LED |
| Fast Freeze | Yes |
| Construction type | Free-standing |
| Length of electrical supply cord | 210.0 cm |
| Height of the product | 2030 mm |
| Width of the product | 600 mm |
| Depth of the product | 665 mm |
| Height of the packed product | 2095 mm |
| Width of the packed product | 660 mm |
| Depth of the packed product | 780 mm |
| Net weight | 90.8 kg |
| Gross weight | 107.1 kg |
| Product Image | https://media3.bsh-group.com/Product_Shots/3000x3000/22460679_KGN392LAF_STP_def.jpg |
| USP information 1 | <strong>Energy efficiency class A: reduce energy consumption while enjoying optimal cooling performance.</strong> |
| USP information 2 | <strong>VitaFresh XXL <0°C>: keeps food fresh for longer in extra-large climate-controlled fridge drawers.</strong> |
| USP information 3 | <strong>Perfect Fit: place your fridge right next to walls or other appliances to save space.</strong> |
| USP information 4 | <strong>Quiet appliances: enjoy a calm and relaxing home.</strong> |
| USP information 5 | <strong>Multi Airflow System: even air distribution for longer freshness.</strong> |
| USP text indicating a statement of the main highlight or highlights of the product. | No Frost bottomfreezer : no need to defrost your freezer |
| Number of compressors | 1 |
| Number of independent cooling systems | 2 |
| Door hinge | Right reversible |
| Defrosting Type | Automatic |
| Recommended Temperature | -18 °C |
| Compartment Volume | 103.0 l |
| Total volume of the product | 363 l |
| Average annual energy consumption in kilowatt hour per year 2017/1369 | 104 kWh/a |
| Fast freezing function | Yes |
| Freezing Capacity | 11.0 kg/24h |
| Energy Efficiency Class for Light Regulation 2019/1805) | F |
| Number of Adjustable Shelves in fridge compartment | 3 |
| Defrost process fridge section | Automatic |
| Defrost process freezer section | Automatic |
| Fast cooling possibility | Yes |
| Number of freezing drawers | 3 |
| Interior light | Yes |
| Number of freezing flaps | 0 |
| Number of shelves in fridge compartment | 5 |
| Freezer Gross capacity | 119 l |
| Depth with open door 90 degree | 1220 mm |
| Refrigerator Gross capacity | 280 l |
| Total unit net capacity | 363 l |
| Is Soft Bundle | No |
| Expired Status | No |
| Is On Display | false |

