Hisense FUV124D4AW1 59.5cm Integrated Static Undercounter Freezer - White
- Warranty 2 Years
- ColourWhite
- Additional InformationInternal controls, 221 kwh annual energy rating, Power Sumption 0.605kWh/day
- BluetoothNo
- Child LockNo
- ColourWhite
- Depth (cm)54.5 cm
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN6921727058218
Fantastic Hisense
This under-counter freezer saves a lot of room while maintaining Hisense's well-known excellent performance standards. With the highest four-star certification, you may safely store food frozen for up to 12 months, which is ideal if you like batch baking or planning meals ahead of time.
The FUV124D4AW1 has a 97-litre net capacity and can hold up to five bags of groceries. Three clear drawers make it simple to organise your food. This is a great option whether it serves as your primary freezer or an auxiliary freezer.
Flexible Freezer
This freezer was expertly designed by Hisense to blend seamlessly with your kitchen. To manoeuvre the freezer about your desk, simply invert the door. Additionally, you won't even notice that your freezer is running at the same 39 dB noise level as a library.
In the event of a power outage, the FUV124D4AW1 can even keep your food frozen. Knowing that your food will be kept safely for up to 14 hours without power will allow you to relax.
Simply adjust the freezer's temperature using the electronic control and LED display to fit the needs of various foods. You can even use quick freezing.
| Brand | Hisense |
|---|---|
| GTIN | 6921727058218 |
| Colour | White |
| Model Number | FUV124D4AW1 |
| Additional Information | Internal controls, 221 kwh annual energy rating, Power Sumption 0.605kWh/day |
| Installation Type | Integrated |
| Child Lock | No |
| Bluetooth | No |
| Key Feature 1 | 97 Litres Capacity, 4* Rating |
| Key Feature 3 | 3 x Clear Drawers |
| Key Feature 2 | Manual Defrost, Fast Freeze Function |
| Height (cm) | 81.8 cm |
| Features | 97 Litres Capacity, 4* Rating, Manual Defrost, Fast Freeze Function, 3 x Clear Drawers |
| Colour | White |
| Google Shipping Label | Default Shipping |
| Shipping Width | 62.8 cm |
| Shipping Depth | 57 cm |
| Shipping Height | 88.8 cm |
| Depth (cm) | 54.5 cm |
| Width (cm) | 59.5 |
| Noise Level (dB) | 39 |
| Smart Connect | No |
| Weight | 32.5 kg |
| Dimensions | 81.8cm x 59.5cm x 54.5cm |
| Energy Rating Label | https://hisense.co.uk/app/uploads/2021/10/FUV124D4AW1-Energy-Label-UK.pdf |
| Product Datasheet | https://hisense.co.uk/app/uploads/2021/10/FUV124D4AW1-Fiche_EU.pdf |
| Product Type | Built In Freezer |
| Product Category Group | White Goods |
| Removable Door | No |
| Reversible Doors | No |
| Multi Air Flow Technology | No |
| Net Freezer Capacity | 97 L |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Type | Under Counter |
| Thermostat Available | No |
| Total Litre capacity (Net) | 91 |
| Third Rack Installed | No |
| Wi-Fi | No |
| Suitable for watertight outbuildings | No |
| Storage Compartment | No |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 14 hr |
| Suitable for Out Buildings | No |
| Door Alarm | Yes |
| Defrost Type | Manual Defrost |
| Digital Inverter Compressor | No |
| Hinge type | Fixed door on door |
| Fast Freeze | Yes |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 4.4 kg |
| Energy Rating | F |
| Is Soft Bundle | No |
| Expired Status | No |
| Is On Display | false |


