Neff T16NKE0L 60cm Electric Hob - Black
- Warranty 2 Years
- ColourBlack Glass
- ColourBlack
- Control TypeSword Knobs
- Depth (cm)52.2 cm
- Dimensions4.6cm x 59.2cm x 52.2cm
- Features4 cooking zones, Frameless design, LED display & dial control
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242004271840
Key features include:
- Four cooking zones for versatile meal preparation
- Touch controls for easy operation
- Residual heat indicators for safety
- Black glass surface for a modern look
- Easy to clean and maintain
| Brand | Neff |
|---|---|
| GTIN | 4242004271840 |
| Colour | Black Glass |
| Model Number | T16NKE0L |
| Key Feature 1 | 4 cooking zones |
| Key Feature 3 | LED display & dial control |
| Key Feature 2 | Frameless design |
| Features | 4 cooking zones, Frameless design, LED display & dial control |
| Width | 59.2 cm |
| Colour | Black |
| Google Shipping Label | Default Shipping |
| Shipping Width | 75 cm |
| Shipping Depth | 59 cm |
| Shipping Weight | 8.3 kg |
| Shipping Height | 10 cm |
| Depth (cm) | 52.2 cm |
| Control Type | Sword Knobs |
| Product Range | Electric Hobs |
| Weight | 7.5 kg |
| Dimensions | 4.6cm x 59.2cm x 52.2cm |
| Height | 4.6 cm |
| Product Type | Hob |
| Product Category Group | White Goods |
| Colour Group | Black |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Number of Power Levels | 9 |
| Cooking Element Type | Ceramic |
| Cooking Element 4 Power | 2 kW |
| Cooking Element 1 Power | 1.2 kW |
| Cooking Element 3 Power | 1.2 kW |
| Cooking Element 2 Power | 2.2 kw |
| Construction type | Built-in |
| Electrical connection rating | 6600 W |
| Height of the product | 46 mm |
| Width of the product | 592 mm |
| Depth of the product | 522 mm |
| Height of the packed product | 100 mm |
| Width of the packed product | 590 mm |
| Depth of the packed product | 750 mm |
| Net weight | 7.5 kg |
| Gross weight | 8.3 kg |
| Product Image | https://media3.bsh-group.com/Product_Shots/3000x3000/21500747_T16NKE0L_STP_def.jpg |
| USP information 1 | <strong>60 cm: space for 4 pots or pans.</strong> |
| USP information 2 | <strong>Cooking zone front left: 145 mm, 1.2 KW</strong> |
| USP information 3 | <strong>Cooking zone rear left: 210 mm, 2.2 KW</strong> |
| USP information 4 | <strong>Cooking zone rear right: 145 mm , 1.2 KW</strong> |
| USP information 5 | <strong>Cooking zone front right: 180 mm, 2 KW</strong> |
| USP text indicating a statement of the main highlight or highlights of the product. | Standalone electric cooktop with sword knobs |
| Energy input | Electric |
| Number of gas burners | 0 |
| Number of electric cooking zones | 4 |
| Number of electric plates | 0 |
| Number of radiant plates | 4 |
| Number of halogen plates | 0 |
| Number of induction plates | 0 |
| Number of electric warming zones | 0 |
| Energy consumption of 5th heating element calculated per kg | 190.2 Wh/kg |
| Energy consumption of 7th heating element calculated per kg | 188.8 Wh/kg |
| Number of indicators | 0 |
| Hob type | Ceramic |
| Energy consumption of 1st heating element calculated per kg | 190.2 Wh/kg |
| Energy consumption of 3rd heating element calculated per kg | 194.9 Wh/kg |
| Is Soft Bundle | No |
| Expired Status | No |
| Is On Display | false |

