Siemens BI710D1B1B 60cm Built In Warming Drawer
- Warranty 2 Years
- ColourBlack
- ColourBlack
- Depth (cm)51.8 cm
- Dimensions29cm x 59.4cm x 51.8cm
- FeaturesPush & Pull opening, Up to 40 plates, Regulated temperatures
- Height29 cm
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242003900376
The Siemens BI710D1B1B Warming Drawer is a sleek and modern appliance designed to keep your dishes warm until you are ready to serve them. With a spacious interior and easy-to-use controls, this warming drawer is a must-have for any kitchen.
Key features of the Siemens BI710D1B1B Warming Drawer include:
- Push-pull mechanism for easy opening and closing
- Four temperature levels ranging from 30°C to 80°C
- Moisture control to keep food fresh and prevent drying out
- Telescopic pull-out drawer for easy access to dishes
- Easy-to-read digital display for precise temperature control
| Brand | Siemens |
|---|---|
| GTIN | 4242003900376 |
| Colour | Black |
| Model Number | BI710D1B1B |
| Key Feature 1 | Push & Pull opening |
| Key Feature 3 | Regulated temperatures |
| Key Feature 2 | Up to 40 plates |
| Features | Push & Pull opening, Up to 40 plates, Regulated temperatures |
| Width | 59.4 cm |
| Colour | Black |
| Google Shipping Label | Default Shipping |
| Depth (cm) | 51.8 cm |
| Product Range | <i class="icon icon--home"></i> |
| Weight | 24 kg |
| Dimensions | 29cm x 59.4cm x 51.8cm |
| Height | 29 cm |
| Product Type | Warming Drawer |
| Product Category Group | White Goods |
| Number of Plates | 40 |
| Controls | Touch |
| Electrical connection rating | 820 W |
| Length of electrical supply cord | 175.0 cm |
| Height of the product | 290 mm |
| Width of the product | 594 mm |
| Depth of the product | 518 mm |
| Height of the packed product | 400 mm |
| Width of the packed product | 650 mm |
| Depth of the packed product | 700 mm |
| Net weight | 24.0 kg |
| Gross weight | 26.0 kg |
| Communication Technology used | wifi |
| Product Image | https://media3.bsh-group.com/Product_Shots/3000x3000/18104380_BI710D1B1_STP_def.jpg |
| USP information 1 | <strong>push&pull – No-handle drawer that’s easy to open and close.</strong> |
| USP information 2 | <strong>The heated sheet admits a regulation in four temperature levels from 30°-80°C glass surface temperature</strong> |
| USP text indicating a statement of the main highlight or highlights of the product. | The intelligent touchControl multifunctional warming drawer with Home Connect for control at any time from anywhere. |
| Energy Rating | N/A |
| Is Soft Bundle | No |
| Expired Status | No |
| Is On Display | false |

