AEG FSB42607Z Integrated Dishwasher - White - 13 Place Settings
- Warranty 2 Years
- Built-in DisplayYes
- ColourWhite
- Control TypeTouch
- Delay TimerYes
- Depth (cm)55 cm
- Manufacturer Guarantee2 years
The AEG FSB42607Z Built In Dishwasher is a sleek and efficient appliance that will make dishwashing a breeze. With a variety of advanced features, this dishwasher is perfect for any modern kitchen.
Key Features:
- XXL interior space allows for more dishes to be washed at once
- ProClean technology ensures a thorough and powerful clean every time
- ComfortLift feature allows for easy loading and unloading of dishes
- AutoSense program adjusts water usage and temperature based on load size
- TimeSaver function reduces cycle time for when you need dishes done quickly
| Brand | AEG |
|---|---|
| Model Number | FSB42607Z |
| Installation Type | Integrated |
| Key Feature 1 | AirDry |
| Key Feature 3 | 30-minute cycle |
| Key Feature 2 | AutoSense program |
| Features | AirDry, AutoSense program, 30-minute cycle |
| Built-in Display | Yes |
| Display Screen Type | LED |
| Width | 59.6 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Number of Temperature Settings | 3 |
| Water Consumption | 9.9 L |
| Colour | White |
| Google Shipping Label | Default Shipping |
| Depth (cm) | 55 cm |
| Control Type | Touch |
| No. of Programmes | 5 |
| List Of Programmes | 90 Minutes, AUTO Sense, ECO, Machine Care, Quick 30 Minutes |
| Product Range | Integrated Dishwashers |
| Dimensions | 81.8cm x 59.6cm x 55cm |
| Height | 81.8 cm |
| Product Type | Dishwasher |
| Product Category Group | White Goods |
| Colour Group | White |
| Place Setting Capacity | 13 |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Noise Level | 46 dB |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Drying Technology | AirDry |
| Half Load Supported | Yes |
| Energy Rating | E |
| Is Soft Bundle | No |
| Expired Status | No |
| Is On Display | false |
