AEG KMK365060M 43 Litres Combination Microwave Oven - Stainless Steel
- Warranty 2 Years
- ColourStainless Steel
- Control TypeRotary Touch
- Depth (cm)56.7 cm
- Dimensions45.5cm x 59.5cm x 56.7cm
- Features43L capacity, Easy clean enamel, Fan controlled defrosting
- Manufacturer Guarantee2 years
The AEG KMK365060M Built In Compact Microwave Oven is a versatile and stylish addition to any kitchen. With a sleek stainless steel design, this microwave oven not only looks great but also offers a range of features to make cooking and reheating food a breeze.
Key Features:
- Compact size perfect for smaller kitchens or as a secondary oven
- 900W microwave power for fast and efficient cooking
- Touch control panel for easy operation
- Grill function for added versatility
- Auto cook programs for convenient cooking
- Child lock feature for added safety
| Brand | AEG |
|---|---|
| Model Number | KMK365060M |
| Key Feature 1 | 43L capacity |
| Key Feature 3 | Fan controlled defrosting |
| Key Feature 2 | Easy clean enamel |
| Features | 43L capacity, Easy clean enamel, Fan controlled defrosting |
| Width | 59.5 cm |
| Colour | Stainless Steel |
| Google Shipping Label | Default Shipping |
| Depth (cm) | 56.7 cm |
| Control Type | Rotary Touch |
| Product Range | Combination Microwaves |
| Dimensions | 45.5cm x 59.5cm x 56.7cm |
| Height | 45.5 cm |
| Product Category Group | SDA |
| Colour Group | Stainless Steel |
| Microwave Type | Microwave Oven |
| Microwave Power | 1000 W |
| Microwave Capacity | 43 L |
| Oven Type | Microwave Ovens |
| Cavity Material | Enamel Interior |
| Energy Rating | - |
| Is Soft Bundle | No |
| Expired Status | No |
| Is On Display | false |
