Beko CIHYI21B 58cm Induction Hob - Black
- Click & Collect Available.
- Warranty 2 Years
- Additional InformationChild lock, Overflow safety for control unit, Automatic shut-off, Residual Heat Indicators, Overheat safety system
- Child LockYes
- ColourBlack
- Control TypeTouch Control
- Depth (cm)51 cm
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN8690842533921
Quick Cooking
The Beko CIHYI21B has four cooking zones with different power levels to create the perfect dish.
- Front Left - 2.3kW
- Front Right - 2.3kW
- Back Left - 1.8kW
- Back Right - 2.3kW
Your variously sized pots and pans are in direct contact with the hob's surface because of vitro-ceramic technology. Since no heat or energy is lost, you can always enjoy quick and effective cooking.
Sometimes it can be difficult to keep your stove clean, but the CIHYI21B is different. Since there are no raised surfaces for pans to rest on, ceramic hobs are much simpler to clean than conventional hobs. With minimal effort, the wipe-clean surface is left immaculate and shining, allowing you to go about your day.
Ideal for achieving a seamless kitchen design, this 60cm Induction Hob effortlessly blends with your kitchen counters. Boasting Touch Controls, nine adjustable power levels, and a convenient booster function for rapid cooking, this hob provides ultimate cooking flexibility. While advanced induction hob technology heats the pan directly, ensuring fast and energy-efficient cooking, the addition of a child safety lock prevents unintended adjustments to the hob's settings, offering peace of mind.
| Brand | Beko |
|---|---|
| GTIN | 8690842533921 |
| Model Number | CIHYI21B |
| Additional Information | Child lock, Overflow safety for control unit, Automatic shut-off, Residual Heat Indicators, Overheat safety system |
| Child Lock | Yes |
| Key Feature 4 | Load Capacity: 7.2 kW |
| Key Feature 1 | Efficient & Fast Cooking |
| Key Feature 3 | Easy Fit Installation Clips |
| Key Feature 2 | Easy Wipe Clean |
| Height (cm) | 5.2 cm |
| Features | Efficient & Fast Cooking, Easy Wipe Clean, Easy Fit Installation Clips, Load Capacity: 7.2 kW |
| Colour | Black |
| Google Shipping Label | Default Shipping |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Shipping Height | 12.5 cm |
| Depth (cm) | 51 cm |
| Control Type | Touch Control |
| Width (cm) | 56 |
| Electrical Connection | Hard wired |
| Weight | 9.7 kg |
| Dimensions | 5.2cm x 58cm x 51cm |
| Product Datasheet | https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/media.markselectrical.co.uk/manuals/CIHYI21B.pdf |
| Product Category Group | White Goods |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Number of hob zones | 4 |
| Control position | Front |
| Cooking Element Type | Induction |
| Cooking Element 4 Power | Rear right (kW) 2.0/2.3 (Booster) |
| Cooking Element 1 Power | Front left (kW) 2.0/2.3 (Booster) |
| Cooking Element 3 Power | Front right (kW) 1.6/1.8 (Booster) |
| Cooking Element 2 Power | Rear left (kW) 2.0/2.3 (Booster) |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Boost Function | Yes |
| Material | Ceramic Glass |
| Flexible Induction Zone | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Expired Status | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | discontinued |

