Bosch GIN81AEF0G 55.8cm Built In Tall Freezer - White - Frost Free
- Warranty 2 Years
- Additional Information4 Star
- BluetoothNo
- Child LockNo
- ColourWhite
- Depth (cm)54.5 cm
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242005183494
The Bosch GIN81AEF0G Built In Tall Freezer is perfect for holding the family's weekly shopping
The GIN81AEF0G freezer has a range of useful technology installed including:
- Fast freeze technology - to get to colder temperatures quicker
- SuperFreeze control - for freezing smaller food loads faster whilst protecting your frozen items from defrosting
- Electronic temperature control - to manually control the temperature
- NoFrost technology - prevents the build up of ice so no need to defrost your freezer
- FreshSense - sensors consistently monitoring and controlling the ambient temperature inside the freezer
The GIN81AEF0G is an integrated model to help it fit seamlessly into any kichen. Also, you can move the VarioZone glass shelves to create more space for larger food products.
With 212L of net storage space within five drawers and two BigBox drawers for larger foods, you can store all your food safely for up to twelve months. With extra safety features such as a useful door alarm incase the door isn't shut properly as well as a 22 hour protection period if there is a power cut.
Order the Bosch GIN81AEF0G Built In Tall Freezer today!
| Brand | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005183494 |
| Model Number | GIN81AEF0G |
| Additional Information | 4 Star |
| Installation Type | Integrated |
| Child Lock | No |
| Bluetooth | No |
| Key Feature 1 | 5 Freezer Drawers |
| Key Feature 3 | Reversible door |
| Key Feature 2 | Internal Controls with Digital Display |
| Height (cm) | 177.2 cm |
| Features | 5 Freezer Drawers, Internal Controls with Digital Display, Reversible door |
| Colour | White |
| Google Shipping Label | Default Shipping |
| Shipping Width | 62 cm |
| Shipping Depth | 64 cm |
| Shipping Height | 184 cm |
| Depth (cm) | 54.5 cm |
| Width (cm) | 55.8cm |
| Noise Level (dB) | 36 |
| Smart Connect | No |
| Weight | 64.3 kg |
| Dimensions | 177.2cm x 55.8cm x 54.5cm |
| Energy Rating Label | https://media3.bosch-home.com/Documents/energylabel/en-GB/GIN81AEF0G.pdf |
| Product Type | Tall Freezer |
| Product Category Group | White Goods |
| Removable Door | No |
| Reversible Doors | No |
| Multi Air Flow Technology | No |
| Net Freezer Capacity | 211 L |
| Number of Freezer Drawers | 5 |
| Type | Tall Freezer |
| Thermostat Available | No |
| Total Litre capacity (Net) | 212 |
| Third Rack Installed | No |
| Wi-Fi | No |
| Storage Compartment | No |
| Suitable for Out Buildings | No |
| Door Alarm | Yes |
| Defrost Type | Frost Free |
| Digital Inverter Compressor | No |
| Hinge type | Reversible Doors |
| Fast Freeze | Yes |
| Energy Rating | F |
| Is Soft Bundle | No |
| Expired Status | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | discontinued |


