Candy CSE V9DF-80 Freestanding Tumble Dryer
- Warranty 1 Year
- Additional InformationHigh door hole, Kilo detector
- ColourWhite
- Delay TimerYes - 24hrs
- Depth (cm)58.5 cm
- Dimensions85cm x 59.6cm x 58.5cm
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8059019034324
The Candy CSE V9DF-80 Freestanding Tumble Dryer is a high-quality appliance that will make laundry day a breeze. With a large 9kg capacity, this tumble dryer is perfect for families or households with heavy laundry loads. Its freestanding design allows for easy placement in any laundry room or space.
Key features of the Candy CSE V9DF-80 Freestanding Tumble Dryer include:
- Large 9kg capacity, ideal for families or heavy laundry loads
- Freestanding design for easy placement in any laundry room
- Multiple drying programs to suit different fabric types and drying needs
- Energy-efficient performance to help save on energy costs
- Easy-to-use control panel for simple operation
| Brand | Candy |
|---|---|
| GTIN | 8059019034324 |
| Model Number | CSE V9DF-80 |
| Start Delay Option | Yes |
| Additional Information | High door hole, Kilo detector |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 1 | NFC connected |
| Key Feature 3 | Delay start |
| Key Feature 2 | Sensor Dry technology |
| Features | NFC connected, Sensor dry technology, Delay start |
| End of Programme Indicator | Yes |
| Width | 59.6 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Water Tank Full Indicator | Yes |
| Colour | White |
| Google Shipping Label | Default Shipping |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Depth | 62 cm |
| Shipping Weight | 30.8 kg |
| Shipping Height | 89 cm |
| Depth (cm) | 58.5 cm |
| No. of Programmes | 15 |
| List Of Programmes | 14 Programmes |
| Product Range | Vented Tumble Dryers |
| Weight | 29.3 kg |
| Dimensions | 85cm x 59.6cm x 58.5cm |
| Ventilation | Vented |
| Height | 85 cm |
| Filter Cleaning Indicator | Yes |
| Drying Capacity | 9 kg |
| Sensor Dry Technology | Yes |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Product Category Group | White Goods |
| Colour Group | White |
| Noise Level | 67 dB |
| Drying Technology | Sensor Dry |
| Energy Rating | C |
| Is Soft Bundle | No |
| Expired Status | No |
| Is On Display | false |



