TCL 85T8C-UK 85" 4K QLED HDR Smart Ultra HD Google TV
- Warranty 2 Years
- Additional InformationQLED: technology, this TCL TV delivers genuine colours made from over a billion hues., 4K HDR PRO combined with Quantum Dot provides a superior High Dynamic Range (HDR), HVA Screen: HVA (Hi-Performance Vertical Alignment) represents the next generation of VA screens., AiPQ Processor: AiPQ enabled TCL algorithm processes contents with stable and high 4K quality, HDR Multi-Format: HDR10, HDR HLG, HDR10+ , HDR DOLBY VISION, This TCL TV supports them all.
- ColourBlack
- Depth (cm)37.2 cm
- Dimensions115.2cm x 189cm x 37.2cm
- Energy RatingF
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN5901292527921
Experience stunning visuals with the TCL 85T8C-UK 85" 4K QLED HDR Smart Ultra HD Google TV. This massive 85-inch TV features QLED technology for vibrant colors and deep blacks, as well as HDR support for enhanced contrast and detail. With Google TV built-in, you can easily access your favorite streaming services and apps, while the ultra HD resolution ensures a crystal-clear picture.
- Massive 85-inch screen for immersive viewing experience
- QLED technology for vibrant colors and deep blacks
- HDR support for enhanced contrast and detail
- Google TV built-in for easy access to streaming services and apps
- Ultra HD resolution for crystal-clear picture quality
| Brand | TCL |
|---|---|
| GTIN | 5901292527921 |
| Model Number | 85T8C-UK |
| Key Feature 1 | QLED technology |
| Key Feature 3 | HDR Multi-Format |
| Key Feature 2 | Hi-Performance Vertical Alignment Screen |
| Features | QLED technology, Hi-Performance Vertical Alignment Screen, HDR Multi-Format |
| Width | 189 cm |
| Colour | Black |
| Vesa Mount Size | 600 x 400 |
| Google Shipping Label | Default Shipping |
| Shipping Width | 206 cm |
| Shipping Depth | 19 cm |
| Shipping Weight | 48 kg |
| Shipping Height | 126 cm |
| Depth (cm) | 37.2 cm |
| Manufacturer Warranty | consumer to keep receipt |
| Product Range | 80 inch plus QLED 4K UHD Televisions |
| Smart Connect | Yes |
| Weight | 31 kg |
| Dimensions | 115.2cm x 189cm x 37.2cm |
| Height | 115.2 cm |
| Product Type | TV |
| Product Category Group | CE |
| Colour Group | Black |
| Operating System | |
| Number of USB Ports | 1 |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Videocall | Yes |
| TV Services | BBC iPlayer, Netflix, Amazon Video, Youtube |
| Wi-Fi | Yes |
| Width with Stand | 189 cm |
| Smart TV | Yes |
| Screen Size | 85 in |
| Standard Refresh Rate | 120Hz |
| Depth with Stand | 37.2 cm |
| Backlight Technology | LED |
| Height with Stand | 115.2 cm |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Enhanced Refresh Rate | 288Hz |
| HDMI Version | 2.1 eARC |
| HDMI | Yes |
| Energy Rating | F |
| Is Soft Bundle | No |
| Expired Status | No |
| Is On Display | false |


